A tiszakécskei egység jól szolgálja labdarúgásunk fejlődését

Majoros Attila, a Magyar Labdarúgó Szövetség Bozsik-programjának Intézményi programvezetője az MLSZ elismeréseként adott át díjakat február 18-án Tiszakécskén. A szakemberrel interjút készítettünk.

 A Magyar Labdarúgó Szövetség 2010-ben indította el egységes utánpótlás programját, amelynek része az OTP Bozsik-program. Ezen belül az intézményi programrész az 5 és 14 éves kor közötti iskolás, óvodás gyerekek utánpótlásba történő bevonását célozza. A törekvés az, hogy minél több tehetséges gyermek kerüljön át az egyesületekbe – hangsúlyozta beszélgetésünk elején Majoros Attila, aki az elmúlt esztendőkben több sporteseményen is figyelemmel kísérte a kécskei utánpótlást.

Három évvel ezelőtt, amikor itt jártam Tiszakécskén, az akkori polgármesterrel, Kovács Ernővel beszélgettem arról, melyek azok a fejlesztési területek, amiket itt helyben, illetve a térségben meg tudunk célozni. Arról egyeztettünk, hogyan lehetne a programhoz kapcsolódnia a helyieknek, hogy minél több lehetőségük legyen az itt élő gyermekeknek. Az intézményi programról beszéltünk, melynek célja, hogy minél több iskolás és óvodás ismerkedjen meg a labdarúgással.

Milyen előrelépésről tud beszámolni az elmúlt évek tekintetében?

Jelenleg Tiszakécskén és környékén ötszáz fiatal vesz részt az intézményi programban, ebből 400 fiú és 100 lány. Bács-kiskun megyében kb. 5000, országosan pedig 102 000 gyermek rúgja a labdát a program keretein belül.

A 2010-től 2020-ig terjedő időszak tekintetében az MLSZ célja az volt, hogy 2020-ra érjük el a 100 000-es létszámot. Ennek fényében óriási dolog, hogy ezt már a 2016/2017-es tanévben sikerült megvalósítani.

Majoros Attila cikkhezMajoros Attila

Minek köszönhető ez?

 Egyrészt minden tanévben megfelelő a szervezés az oktatási- és nevelési intézményekben, valamint az egyesületekben. A fő törekvések  a tömegesítés, a játék megszerettetése és a sportághoz való hosszú távú kötés. Minél több tehetséges labdarúgó tűnjön fel utánpótlás szinten, illetve a a labdarúgó klubokban a megyei osztályoktól, az NB-s klubokig. Legyen minél több tehetség az utánpótlás válogatottakban és a jéghegy csúcsaként később a felnőtt nemzeti csapatban.

Másrészt nagyon nagy segítség a TAO-s támogatási rendszer, melynek köszönhetően országszerte megújult az infrastruktúra a labdarúgás berkeiben. Ez párosult a már említett szakmai irányelvekkel, így jöhetett össze a nagy létszám belépő szinten az intézményi programban. Remélhetőleg ennek az előrelépésnek az eredményei a közeljövőben megmutatkoznak majd klubszinten is.

Ennek a programnak köszönhetően a női labdarúgás is nagyon sokat fejlődött. Jelenleg a rendszerünkben 25 000 kislány vesz részt. Már eleve az is nagy pozitívum, hogy a családok természetesnek veszik és elengedik a lányokat futballozni a programba. A növekvő létszámnak köszönhetően már mutatkoznak a javulás jelei, példaként említeném az U 17-es válogatott nemrégiben kétszer is legyőzte a magasabban jegyzett walesieket.

Természetesen a munka, ami a háttérben folyik nem annyira látványos, nem hozza lázba a közvéleményt, pedig ez a piramis alja. Ahhoz, hogy a csúcsán megjelenjenek a minőségi játékosok, erre a szervezett munkára van szükség, amit a Bozsik-program, az edzőképzés, az infrastruktúra fejlesztés együtt lehetővé tesz.

Csakúgy mint országosan, ez a szervezett munka szépen csendben a háttérben Tiszakécskén is megtörtént az elmúlt években. A helyi vezetők meghozták ehhez a szükséges döntéseket, meg volt hozzá a tőkeerős támogató, aki a TAO-n keresztül támogatta a sportágat.

Ezt az összefogást, a közös munkát, amely a labdarúgásunk fejlődését szolgálja köszöntem meg ez alkalommal a város egykori és jelenlegi vezetőjének; Kovács Ernőnek és Tóth Jánosnak, Szíjj Lászlónak a főtámogató Duna Aszfalt Kft. tulajdonosának, valamint  Tóthné Laczkó Eszter pedagógusnak, aki a Bozsik Intézményi program tiszakécskei körzetének szervezője. Remélem ez az egység a jövőben sem szakad meg és akkor Tiszakécskén is egyre több tehetséget tudnak majd felmutatni.

Ki kell emelnem még Kovács Károlynak, a TVSE elnökének szerepét is, az a munka, amit ő az elmúlt években a gyermeklabdarúgásban végez az kiemelkedő, példamutató. Folyamatosan képes megújulni, nem elégszik meg azzal, ami van, hanem mindig előre tekint.